Joseph Haydn: Život na Měsíci

POZOR ! Tato akce již proběhla a nelze na ní zakoupit lístky. Jiný termín?
21.02.2014 20:00
Celetná 17
Divadlo v Celetné, Celetná 17, Praha 1
20.02.2014 23:59

Tichá Opera uvádí (po)zapomenutou operu Josepha Haydna Život na Měsíci. Pod vedením dirigentky Valentiny Shukliny a v režii Radima Vizváryho se divákům představí žánr opery jinak, v novém, velmi svěžím a zároveň přístupném hávu.

Tichá Opera se snaží oživit operní žánr a přiblížit ho publiku, pro něhož je tento umělecký tvar symbolem nezáživnosti a nesrozumitelnosti. Po úspěšném projektu Pantomima v opeře, opera v pantomimě přichází s novým nálezem zapomenuté a téměř neznámé opery Josepha Haydna Život na Měsíci. Podobně jako v předchozím projektu, i nyní se Operní studio NOS chystá synergicky propojit pantomimu s operou. 

Život na Měsíci
představuje tragikomický příběh o bohatém a nabubřelém Bonafedovi, jehož jeho nejžbližší oklamou. Aby dosáhly svého, vytvoří iluzi, že je na Měsíci. Tento zdánlivě nevinný žert ale klade otázky po tom, kde jsou hranice tohoto podvodu? Život na Měsíci tak mimo svoji komickou rovinu nabízí i reflexi současné doby, v níž se vytrácejí společenské hodnoty na úkor peněz a opakovaná lež se stává pravdou, protože všichni jsme tak trochu Bonafede a každý, kdo podvádí, podvádí tak trochu i sám sebe. Přesto není Život na Měsíci mravokárným a suchým operní dílkem; projekt je vysoce profesionálním a velmi zábavným divadlem, který v sobě zručně kombinuje operu, živý orchestr a pantomimu.

,,Operu Život na Měsíci objevil Radim Vizváry. Haydnovy opery se u nás moc neuvádějí, a podle nás je to škoda. Asi nejdůležitějším tématem v tomto operním kusu je téma manipulace jedince jeho okolím, které pokládáme za nadčasové. Představení tvoříme pro široké spektrum diváků, jak pro milovníky opery, tak pro diváky, kteří operu neznají, nebo k ní ještě nenašli cestu. Snažíme se o jakousi demokratizaci tohoto žánru,” vysvětluje dirigentka Valentina Shuklina.

Další termíny

Další termíny této akce nejsou nabízeny.

Podobné akce