Lazebník sevillský, Národní divadlo Brno

POZOR ! Tato akce již proběhla a nelze na ní zakoupit lístky. Jiný termín?
09.11.2014 19:00
Neuvedeno
Neuvedeno
29.10.2014 18:30

Mahenovo divadlo, Malinovského nám. 1, Brno

GIOACHINO ROSSINI (1792-1868)
libreto:
Cesare Sterbini
hudební nastudování: Luca De Marchi
dirigent: Jaroslav Kyzlink, Ondrej Olos, David Švec
režie: Sandro Santillo
scéna a kostýmy: Michele Chiapperino
sbormistr: Pavel Koňárek

Postavu mazaného lazebníka Figara zná dnes téměř každý a velkou zásluhu na tom má především Rossini, který v prosinci roku 1815 přislíbil impresáriovi římského divadla, že pro něj zkomponuje komickou operu. Termín byl věru šibeniční – dílo mělo být dodáno měsíc po obdržení libreta. Z námětů cenzura povolila jen jediný – Lazebníka sevillského, jehož předlohou byla Beaumarchaisova hra.
Tento námět použilo již několik skladatelů a nejslavnější a zřejmě nejlepší zpracování bylo dílem Giovanniho Paisiella. Rossini věděl, že Paisiellův Lazebník se těší velké oblibě a jeho dílo se stane terčem útoků příznivců starého mistra. A tak se také stalo.
Přestože opera byla uvedena pod jiným názvem (Almaviva, ossia L’inutile precauzione – Almaviva, aneb Marná opatrnost), v den premiéry jako by se spiknul proti Rossinimu celý svět. Obecenstvo ho uvítalo pískotem, tenorista měl při serenádě rozladěnou kytaru, představitel Basilia při vstupu na jeviště zakopnul, upadnul a árii odzpíval se zakrváceným kapesníkem u nosu. Vrcholem všeho byla vyděšená černá kočka, která prskajíc na všechny strany přeběhla v průběhu 1. jednání přes jeviště. Nechybělo ani házení shnilých rajčat a ovoce.
Nikdo z diváků toho večera nemohl tušit, že právě vypískali jednu z nejslavnějších a nejoblíbenějších oper… a pak že černá kočka nosí smůlu!
Premiéra 7. prosince 2007 v Janáčkově divadle

Vstupenky můžete zakoupit též on-line na Internetu
a ihned vytisknout v pohodlí svého domova – HOMEtickets!!

NÁRODNÍ DIVADLO BRNO
NA WWW.TICKETPORTAL.CZ

Další termíny

Další termíny této akce nejsou nabízeny.

Podobné akce