Lety – 1942

POZOR ! Tato akce již proběhla a nelze na ní zakoupit lístky. Jiný termín?
08.05.2014 20:00
Husitská 24a/899
divadlo Ponec
08.05.2014 19:00

Pod záštitou Karla Schwarzenbergera

Evropské centrum romské hudby v Praze ve spolupráci se slovenskou režisérkou Danou Račkovou přináší hudebně-divadelní inscenaci Lety – 1942. Inscenace pojednává o osudech obětí českého koncentračního tábora v Letech u Písku, jenž byl nazýván „Cikánským táborem“. Byl určen pro „cikány, cikánské míšence a cikánským způsobem kočující osoby“. Přestože problematika tábora u Letů je hodně medializována, nikde nelze nalézt podrobnější popis událostí, které se v táboře odehrály. Nejrozsáhlejší dílo, pojednávající o osudu tohoto tábora a jeho obětí, je soubor výpovědí přeživších vězňů a jejich rodin Tíživé mlčení Paula Polanského, z něhož scénář této inscenace vychází. 

Po skončení některých představení jsou plánovány diskuze mezi tvůrci inscenace, diváky a odborníky (divadelníky, romisty, historiky atd.). Přípravu projektu provází přednášky na vysokých školách, samotné představení pak přehledná výstava o genocidě Romů v době druhé sv. války.

Projekt Lety – 1942 si neklade za cíl vytvořit dokonalou přednášku o historické pravdě tohoto koncentračního tábora, je tichým položením pomyslného věnce na hudební pomník, který díky sluchu diváků vytváří. Spojení divadla, smutečního obřadu, romské hudby, sborového zpěvu, výtvarné zkratky, výpovědí lidí, jež tábor přežili… To vše tvoří scénický tvar jako projev úcty k historii, k lidem a k jejich tragickým osudům.

Vzpomínáme…

Další termíny

Další termíny této akce nejsou nabízeny.

Podobné akce