Simon Boccanegra

POZOR ! Tato akce již proběhla a nelze na ní zakoupit lístky. Jiný termín?
12.11.2014 19:00
Národní 2
Národní divadlo
10.11.2014 19:00

Autor libreta: Francesco Maria Piave, Arrigo Boito
Dirigent: Jaroslav Kyzlink
Režie: David Pountney
Scéna: Ralph Koltai
Kostýmy: Sue Willmington
Světelný design: Mimi Jordan Sherrin
Sbormistr: Pavel Vaněk


Giuseppe Verdi zkomponoval první verzi opery na objednávku Teatro La Fenice v Benátkách. Autorem libreta byl Francesco Maria Piave, s nímž spolupracoval mj. na Macbethovi, Traviatě a Rigolettovi. Jako předloha jim posloužilo drama Antonia Garcíi Gutiérreze Simón Bocanegra z roku 1843. Příbuznou látku zpracoval dříve Friedrich Schiller v dramatu Fiesco a jeho janovské spiknutí (1783). Benátská premiéra 12. března 1857 a hlavně uvedení v milánské Scale (1859) však znamenalo pro novou operu neúspěch. V roce 1881, 24. března, byl Simon Boccanegra uveden v Miláně znovu, ale v přepracované podobě, na které se podílel libretista Arrigo Boito. Podnět k úpravám dal Verdiho nakladatel Giulio Ricordi, a osvědčil tak svůj cit pro kvalitu. Opera zaznamenala nadšené přijetí a dodnes ji můžeme považovat za jedno z Verdiho mistrovských děl. Kompozice se vyznačuje prokomponovanou stavbou, dramatickou a náladotvornou úlohou orchestru a bohatou melodičností.


Děj, odehrávající se kolem roku 1350 v Janově a jeho okolí, líčí politické a milostné boje dvou znesvářených stran, které končí smířením a svatbou, ale také úkladnou vraždou titulního hrdiny.


V historii Národního divadla byl Simon Boccanegra nastudován pouze v jediné inscenaci roku 1971. Nyní připravujeme k 200. výročí narození Giuseppe Verdiho uvedení v režii Davida Pountneyho z roku 1997 ve spolupráci s Welsh National Opera.

Další termíny

Další termíny této akce nejsou nabízeny.

Podobné akce