Citový komediant

POZOR ! Tato akce již proběhla a nelze na ní zakoupit lístky. Jiný termín?
07.05.2014 20:00
Neuvedeno
Neuvedeno
05.05.2014 23:30

režie: Jan Horák a Michal Pěchouček


dramaturgie: Jan Horák
výprava: Michal Pěchouček


kostýmy: Andriana Trpkovič


hudba: Dominik Gajarský


hrají: Tereza Hofová, Stanislav Majer, Dana Polákova, Petr Šmíd


Proč Julius Fučík? Protože se jeho osud specificky dotýká témat hrdinství a mučednictví, které jsou pro český svéráz něčím nepatřičným. Fučík a jeho mýtus prošel několika interpretacemi a lze bez nadsázky říct, že byl nejexponovanějším  českým mučedníkem dvacátého století, respektive tím „glorifikovaným“ a nakonec i odvrženým. Komunisté po nástupu k moci vytvořili obludný fučíkovský mýtus a z jeho vdovy udělali nástroj agitace. Po pádu komunismu došlo k radikálnímu odmítnutí celého konstruktu včetně  snahy vědecky se tomuto tématu věnovat a Fučík i jeho mýtus pozvolna mizí v zapomnění.


Vyhradili jsme si lhostejnost k nejslavnějšímu fučíkovskému tématu – tedy k jeho věznění a  k nejpřekládanější  české knize v historii, jejíž je Julius Fučík autorem, a snažili jsme se být maximálně apolitičtí. Politikum je ponecháno na divákovi. Chceme ukázat Fučíka jako člověka s konkrétním temperamentem, zvláště sociálním, který může být inspirující nebo sloužit jako varující příklad zároveň.


Je to hloupé povídat o věrnosti, ale já ti, Gustino, opravdu zůstal věren. Není to moje zásluha. Mám tě prostě rád. A když už mám touhu po ženě a objevuje se taková touha, jsem přece zcela normální muž, vždycky ta žena dostává konkrétní podobu: tvou podobu. A protože tu taková není, protože tu nejsi ty, zůstává ta tuha neukojena. Nu, ďoučino, pomáhám si, jak můžu…

Další termíny

Další termíny této akce nejsou nabízeny.

Podobné akce