Teremin

POZOR ! Tato akce již proběhla a nelze na ní zakoupit lístky. Jiný termín?
21.05.2014 19:30
Zelená 15a
Dejvické divadlo
21.05.2014 19:00

Petr Zelenka
TEREMIN
Příběh člověka, který navždy změnil tvář moderní hudby. Věnováno Robertu Moogovi


PREMIÉRA 17.11.2005


Hrají: Ivan Trojan, David Novotný, Martin Myšička, Jiří Bábek, Tatiana Vilhelmová, Lenka Krobotová / Klára Melíšková, Jaroslav Plesl, Eliška Boušková, Pavel Šimčík, Václav Jiráček, Petr Koutecký Scéna: Martin Chocholoušek, kostýmy: Renata Weidlichová, hudba: Karel Holas,dramaturgie: Klára Lidová


Režie: Petr Zelenka


Partnerem inscenace je Metrostav a.s.


Hra vychází z osudů skutečné postavy, ruského vědce, hudebníka, ale také tajného špiona Lva Sergejeviče Teremina, muže, o kterém prohlásil Robert Moog, že nebýt jeho, nikdy by nedokázal sestrojit syntezátor.


Lev Teremin prožil prakticky celé dvacáté století (1896-1993) a jeho život by zasluhoval záznam do Guinessovy knihy rekordů, pokud by existovala kategorie: člověk s nejpozoruhodnějšími životními osudy. Narodil se v Petrohradě, vystudoval inženýrství, studoval i hru na violoncello. Od počátku dvacátých let se věnoval zdokonalování vlastního vynálezu (thereminvoxu), který byl sestrojený původně jako alarm a jako takový byl i prezentován samotnému V. I. Leninovi v jeho pracovně. Toho neobvyklé zařízení, vydávající tóny na principu elektromagnetického vlnění, zaujalo natolik, že poslal Teremina na koncertní turné po Rusku, otřásaným občanskou válkou. Lenin totiž v thereminvoxu spatřoval ideální nástroj k propagaci plánu elektrifikace Ruska. A tak se vynálezce změnil v hudebníka, kterému se jeho vlastní nástroj stal celoživotním údělem.

Další termíny

Další termíny této akce nejsou nabízeny.

Podobné akce